Dashboardy
Na této stránce najdete aktuální dashboardy, které vám poskytunou přehled o klíčových aspektech města Prahy a jeho fungování. Naše vizualizace jsou navrženy s ohledem na jednoduchost použití a rychlý přístup k informacím.
Na této stránce najdete aktuální dashboardy, které vám poskytunou přehled o klíčových aspektech města Prahy a jeho fungování. Naše vizualizace jsou navrženy s ohledem na jednoduchost použití a rychlý přístup k informacím.
Tento dashboard poskytuje základní přehled o monitoringu Zón placeného stání (ZPS) v Praze. Záložka "Počet kontrolovaných vozidel" zobrazuje historický vývoj počtu monitorovaných vozidel v ZPS spolu se 14denním klouzavým průměrem tohoto ukazatele. Záložka "Počet přestupků" přináší historický vývoj počtu přestupků, které Městská policie (MP) zasílá městským částem, rovněž doplněný o 14denní klouzavý průměr. Záložka "Městské části" nabízí přehled identifikovaných přestupků MP, rozčleněných podle jednotlivých městských částí a měsíců. Vzhledem k obvyklé době zpracování přestupků (řádově několik dní) je počet identifikovaných přestupků prezentován ke dni jejich předání příslušným úřadům, a nikoliv ke dni jejich zjištění.
Veřejné zakázky a jejich transparentnost jsou důležitým prvkem komunikace městské organizace s veřejností. Pro tyto účely tak ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, a.s. (DPP) vznikla interaktivní vizualizace dat, která zobrazuje výsledky soutěží podle různých filtrů a kritérií.
Trade Centre Praha, a.s. je další městská organizace, jejíž data z profilu zadavatele o veřejných zakázkách byla zpracována do přehledné a jednoduché interaktivní vizualizace, která zobrazuje výsledky soutěží podle různých filtrů a kritérií od 1.1.2023. Data obsahují informace o všech již zadaných, ukončených či zrušených veřejných zakázkách včetně zakázek malého rozsahu (tedy od menších zakázek až po velké nadlimitní zakázky). Trade Centre Praha, a.s. dále využívá nástroj Tender arena za účelem transparentního soutěžení nájmů v objektech, které spravuje pro Hlavní město Praha, pro účel těchto soutěží využívá zadávacího postupu „zakázka zadaná na základě výjimky“, u které její hodnota bude i po uzavření uvedena jako 0. Tento postup není zadáváním zakázky a pro správný přehled je tak nezbytné tyto zakázky odfiltrovat.
Mobilní telefon v současné době používá téměř každý. ČSÚ uvádí, že v roce 2022 to bylo 99 % osob starších 16 let. A právě používáním mobilních telefonů vzniká u mobilních operátorů významný, byť v podmínkách územní samosprávy prozatím relativně málo využívaný zdroj dat, tzv. lokalizační či geolokační data. Lokalizační data mobilních operátorů umožňují analyzovat strukturu reálně přítomného obyvatelstva a jeho mobilitu z nejrůznějších pohledů. Zajímá vás, kolik lidí tráví čas na území vaší obce či městské části? Jak moc se tento údaj mění, ať už během dne, týdne či roku? Kolik lidí do vaší obce či městské části denně dojíždí? A odkud? Nebo kolik lidí naopak z daného území cestuje jinam? A kam? Zajímá vás, jak se pohybují cestující v metru? Chcete zjistit, jaké mezistaniční vztahy jsou v metru rozhodující, odkud lidé k jednotlivým stanicím metra přijíždí nebo naopak kam mají lidé po výstupu z metra namířeno? Na to vše vám můžou lokalizační data mobilních operátorů poskytnout odpověď. Co data přináší občanům a Praze: Každá městská část v Praze získá přehled o tom, jak se mění počet reálně přítomných obyvatel v rámci svého území. Zjistí mimo jiné, kolik obyvatel se reálně v daném místě vyskytuje, jak je místní infrastruktura zatěžována mobilitou spojenou s dojížďkou za prací, školou či dalšími službami či volnočasovými aktivitami. Vedení místních samospráv tyto informace mohou využít pro územní a strategické plánování a efektivnější směřování veřejných prostředků. Podrobná znalost počtu reálně přítomného obyvatelstva a jeho změn v rámci celého dne, stejně jako mobility obyvatelstva skýtá potenciál pro zkvalitnění veřejných služeb (v dopravě, v infrastruktuře, služeb zajišťovaných v rámci výkonu územní samosprávy). Mobilita v rámci metra V roce 2022 bylo zaznamenáno 266 mil. cest metrem, z toho se v 82 % jednalo o cesty bez přestupu na jinou linku metra. Věděli jste, že nejvýznamnější mezistaniční vazbou je spojení Vysočanská – Černý Most (a obráceně) na lince metra B, na které bylo zaznamenáno téměř 1 mil. cest? Významná vazba na Středočeský kraj vás nejspíš nepřekvapí. Věděli jste ale, že za rok bylo zaznamenáno 862 tis. cest k metru z Libereckého kraje?
Mobilní telefon v současné době používá téměř každý. ČSÚ uvádí, že v roce 2022 to bylo 99 % osob starších 16 let. A právě používáním mobilních telefonů vzniká u mobilních operátorů významný, byť v podmínkách územní samosprávy prozatím relativně málo využívaný zdroj dat, tzv. lokalizační či geolokační data. Lokalizační data mobilních operátorů umožňují analyzovat strukturu reálně přítomného obyvatelstva a jeho mobilitu z nejrůznějších pohledů. Zajímá vás, kolik lidí tráví čas na území vaší obce či městské části? Jak moc se tento údaj mění, ať už během dne, týdne či roku? Kolik lidí do vaší obce či městské části denně dojíždí? A odkud? Nebo kolik lidí naopak z daného území cestuje jinam? A kam? Zajímá vás, jak se pohybují cestující v metru? Chcete zjistit, jaké mezistaniční vztahy jsou v metru rozhodující, odkud lidé k jednotlivým stanicím metra přijíždí nebo naopak kam mají lidé po výstupu z metra namířeno? Na to vše vám můžou lokalizační data mobilních operátorů poskytnout odpověď. Co data přináší občanům a Praze: Každá městská část v Praze získá přehled o tom, jak se mění počet reálně přítomných obyvatel v rámci svého území. Zjistí mimo jiné, kolik obyvatel se reálně v daném místě vyskytuje, jak je místní infrastruktura zatěžována mobilitou spojenou s dojížďkou za prací, školou či dalšími službami či volnočasovými aktivitami. Vedení místních samospráv tyto informace mohou využít pro územní a strategické plánování a efektivnější směřování veřejných prostředků. Podrobná znalost počtu reálně přítomného obyvatelstva a jeho změn v rámci celého dne, stejně jako mobility obyvatelstva skýtá potenciál pro zkvalitnění veřejných služeb (v dopravě, v infrastruktuře, služeb zajišťovaných v rámci výkonu územní samosprávy). Směrovost dojížďky Věděli jste, že uvnitř Prahy (tj. mezi jednotlivými městskými částmi) denně za prací, školou či jiným hlavním denním cílem cestuje cca 600 tis. osob? A že dalších cca 200 tis. do Prahy dorazí ze sousedního Středočeského kraje? Před covidem byla dojížďka do Prahy a v rámci Prahy ještě na vyšší úrovni. Jak už víte, Praha 1 je městskou částí s nejvyšší dojížďkou. Víte, že nejvíce osob sem přijíždí z Prahy 6, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 10 a Prahy 8? Pro Prahu 4 je naopak charakteristická vysoká vyjížďka. Nejvýznamnější proud lidí přitom směřuje do Prahy 1, dále pak Prahy 10, Prahy 2 a Prahy 5. Jak je na tom vaše městská část? Víte, jaký objem cestujících musí lokální infrastruktura pojmout?
Dashboard zobrazuje data o pronájmu a prodeji bytů a domů v Praze získaná ze služby Sreality a data o nabídce ubytování přes Airbnb, která jsou použitá i v předchozích dashboardech. Dashboard ukazuje, jak se ceny pronájmů a prodejů bytů a domů vyvíjejí v průběhu času a jak se liší v různých částech města od roku 2014 dále. Zajímavostí je, že při nástupu onemocnění covid-19 došlo k prudkému propadu nabídek v rámci Airbnb a naopak k výraznému zvýšení nabídek pronájmu bytů, což je způsobeno tím, že turisté přestali cestovat a místo toho se majitelé bytů více soustředili na dlouhodobé pronájmy.
Aktivní nabídky pronájmů Airbnb za poslední rok z dat společnosti Blahobyty.cz
Historický vývoj a typický průběh obsazenosti parkovišť P+R v Praze. Dashboard má několik listů a pohybovat se v něm můžeme pomocí tlačítek vpravo nahoře nebo pomocí stránkování ve spodní části. Na první stránce dashboardu vidíme historický vývoj obsazenosti P + R parkovišť. Můžeme si vybrat konkrétní parkoviště, které nás zajímá a dále se podívat na obsazenost v typových dnech a denních hodinách. Na druhé stránce můžeme srovnávat vytíženost meziročně a na třetí obsazenost v typových dnech. Čtvrtá stránka porovnává jednotlivá parkoviště mezi sebou, jakou mají procentuální zaplněnost ve vybraných typových dnech a hodinách. Na páté stránce pak vidíme porovnání, jak se vyvíjí zaplněnost v čase. ℹ️ Dashboard není aktualizován od října 2024 z důvodu nedostupnosti dat ze zdroje TSK.
Aktuální data ukazují, že průměrná dojezdová doba Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy se pohybuje pod úrovní, které dosahovala před pandemií onemocnění covid-19. A to i přes to, že dochází k nárůstu v počtu výjezdů.